Połoniny

Prosimy o opinie

Połonina to nagromadzenie muraw nad granicą lasu. Jest to nazwa typowa dla Karpat Wschodnich lub Alp, ale w Polsce każdy kojarzy ją z Bieszczadami. Wycieczka po tych nagich szczytach jest największą atrakcją. Do tego przychodzi przeważająca większość – trekking gór.

 

Połoniny Bieszczadzkie

 

Najwyższy szczyt połonin to Tarnica 1346 m. Tłumy wędrowców i grup zorganizowanych pojawiają się tutaj niemal codziennie. Ustrzyki Górne – wioska, która oferuje nocleg to najlepszy punkt wyjścia. Ze względu na to, że jest to końcowa część Głównego Szlaku Beskidzkiego: Połonina Wetlińska – Brzegi Górne – Połonina Caryńska – Ustrzyki Górne – Szeroki Wierch – Halicz – Rozpypaniec – Wołosate, a także odcinek szlaku granicznego na Rawki.

 

połoniny

 

Bieszczady – polska dziewczyna w trawie. Nie wspinając się na Tarnicę Wolałbym jechać na Połoninę Caryńską lub Wetlińską, które są mniej turystyczne. W szczycie sezonu mogą być również zatłoczone, ale nie jako najwyższy szczyt, na którym pojawiają się duże grupy. Aby wspiąć się na Połoninę Caryńską, masz do wyboru różne trasy, z których każda ma różne trudności. Dla turystów pieszych Połonina jest praktycznie dostępna z każdej strony, ze względu na czerwony, główny szlak i zielony szlak z Przełęczy Wyżniańskiej. Wejście, podobnie jak do każdej z połonina początkowo prowadziło przez las, ale po jej osiągnięciu będziesz miał ponad 4 km zapierające dech w piersiach widoki.
Grzbiet składa się z czterech wierzchołków, z których trzy znajdują się na szlakach turystycznych. Połonina Caryńska wzięła swoją nazwę najprawdopodobniej od słowa “tara”, co oznacza w języku rumuńskim. Alternatywnie można użyć słowa “samochód”, które można przetłumaczyć jako miejsce leżące nad ziemią uprawną.


Chatka Puchatka

Połonina nad miejscowością Wetlina to kolejne magiczne miejsce. Nie tylko dla widoku, ale także dla unikalnego budynku, który jest na nim. Nazywa się “Chatka Puchatka” przetłumaczoną na “Domek Kubusia Puchatka” – najwyżej położoną chałupę w Bieszczadach (1228 m n.p.m). Podróżujący w nocy zatrzymują się głównie z powodu niezapomnianych wschodów i zachodów słońca, które można podziwiać właśnie stąd. Do dzisiejszego dnia nie ma bieżącej wody, musi ona być przyniesiona z pobliskiego źródła. Warunki w chacie są bardzo surowe.
Przez Połoninę Wetlińską przebiega główna trasa piesza – czerwony szlak. Po prawej stronie (wschód) biegnie do Berehowa Górne, następnie do Połoniny Caryńskiej i dalej do Ustrzyk Górnych, następnie do Tarnicy i kończy bieg w Wołosatem. Po lewej (na zachód) główna trasa biegnie przez Roh, Przełęcz Orłowicz, Smerek, Okrąglik i Cisną do Komańczy. Szlak z Cisnej przechodzi przez Smerek – szczyt tej Połoniny, który wpadł mi w pamięć ze względu na strome podejście. trzeba zobaczyć w Bieszczadach.
Moja ulubiona trasa w Bieszczadach jedzie na Rawki. Szczyt Mała i Wielka Rawka znajdują się na granicy szlaku, w zachodniej części gór. Wielka Rawka słynie ze wspaniałej panoramy, w tym Połoniny Wetlińskiej, Połoniny Caryńskiej, Tarnicy i Halicza, a także od Bukowskich Wierchów i Jasła na zachodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *