Wyprawa na Bukowe Berdo i do Ustrzyków Dolnych

Wyprawa na Bukowe Berdo i do Ustrzyków Dolnych

Bieszczady to kraina malowniczych pejzaży, zalesionych łańcuchów górskich i przemiłych mieszkańców. Z tego powodu jest też wiele wspaniałych miejsc, które są warte obejrzenia. Jednym z tych, które turyści uważają za najpiękniejsze, jest Bukowe Berdo. Na wszystkich miłośników pieszych wędrówek czeka tam przejście granią. A sam szlak prowadzi m.in. przez Szeroki Wierch, Rawki, Halicz, jak i Połoninę Caryńską i Wetlińską.

Rozpoczęcie bieszczadzkiej przygody

Wyprawę na Berdo Bukowe najlepiej zacząć od wioski Muczne, nieopodal którego znajduje się wejście na szlak. Na początku mijamy punkt sprzedaży biletów. Jest to również miejsce, gdzie można wyposażyć się w książki, mapy, przewodniki, czy pamiątki. Szlak oznaczony jest żółtym kolorem. Jego pierwsza część prowadzi przez bukowy las, aż do momentu podejścia pod połoninę, gdzie wejście robi się już bardziej strome. Krocząc szlakiem, co jakiś czas mijamy bieszczadzkie znaki informacyjne. Po wejściu przez Połoninę Dźwiniacką szlak zmienia kolor na niebieski, kierując się prosto na Bukowe Berdo.

Tarnica – najwyższy szczyt w polskich Bieszczadach

Najwyższy szczyt tego wzniesienia ma wysokość 1313 m n.p.m. Podczas próby jego zdobycia można napawać się obrazkowymi krajobrazami, które w pełnej krasie przedstawiają uroki matki natury. Podczas trasy można podziwiać panoramę Halicza, Szerokiego Wierchu, Krzemienia, Tarnicy, a także szczytów ukraińskich.

Bukowe Berdo jest miejscem wielu odstańców, dzięki którym pasmo zawdzięcza też swoją nazwę. Stąd szlak prowadzi nas w stronę głównej grani. Podczas wędrówki przechodzimy obok tabliczki upamiętniającej Mariana Hadło. Były prezes Bieszczadzkiego GOPR-u zmarł 12 sierpnia 2007.

Na horyzoncie widać najwyższy punkt Bukowego Berda. Jesteśmy na 1313 m n.p.m., gdzie rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków w całych Bieszczadach. W dole maluje się obrazkowa Kopa Bukowska i poszarpana grań Krzemienia. Bukowe Berdo przenosi nas na Krzemień, a stamtąd na Przełęcz Goprowską. W dalszym ciągu utrzymujemy się na wysokości powyżej 1000 m n.p.m.

Niedaleko krzyżują się za sobą trzy szlaki. Są to szlaki na Bukowe Berdo, Halicz i Tarnicę. Przy skrzyżowaniu postawiono drewnianą chatę, gdzie można odpocząć, posilić się prowiantem i zaczerpnąć wody z pobliskiego źródełka. Tutaj można wybrać, gdzie zaprowadzi nas dalsza wędrówka.

Przykładowo, idąc na Tarnicę, przechodzimy przez przełęcz pod Tarnicą, kierując się stamtąd na najwyższy szczyt w polskiej części Bieszczad. Po zdobyciu szczytu kierujemy się w stronę grani Szerokiego Wierchu, gdzie ponownie można rozmarzyć się na tle zniewalających widoków. Wędrówka po Wierchu zajmuje jakąś godzinę, prowadząc nas prosto na szlak do Ustrzyk Dolnych. Podczas schodzenia z grani należy zachować ostrożność, ponieważ zejście jest dość strome i kamieniste. W drodze na dół otaczają nas bujne trawy, które tańczą na wietrze jak fale zielonego oceanu. Po udanym zejściu szlak kieruje nas w stronę lasu, gdzie znajduje się kolejna chatka. Warto tutaj chwilę odpocząć, nawodnić organizm, doładować baterie, a potem ruszyć w dalszą drogę.

Spacer rekreacyjny aż do Ustrzyków Dolnych

Przeprawa przez las nie powinna zająć dłużej niż godzinę. Wyprowadzi nas prosto na ścieżkę spacerową, którą w ciągu kilkunastu minut dojdziemy do Ustrzyków Dolnych. Szlak kończy się w momencie, gdy dotrzemy do punktu obsługi biletów BdPN. Warto też napomknąć, że Ustrzyki Dolne są znakomitą pozycją startową na Szeroki Wierch.

W Bieszczadach jest mnóstwo szlaków górskich, którymi można chodzić całymi dniami. Pozwalają na skorzystanie z aktywnego wypoczynku i sprawdzenia swoich sił na górskich ścieżkach. Jednak dla osób, które pragną doświadczyć jednych z najładniejszych bieszczadzkich panoram, najlepszym wyborem jest szlak na Bukowe Berdo. Nie jest trudny do przejścia, dzięki czemu wycieczka jest również znakomitą atrakcją dla dzieci. Bieszczady to również bardzo bogate środowisko zwierząt, co znacznie zwiększa szanse na spotkanie z sarną, jeleniem, żubrem, czy nawet niedźwiedziem.