Odpowiednie obuwie do wycieczek po górach

Odpowiednie obuwie do wycieczek po górach

Pamiętajmy o tym, że odpowiednie obuwie do wycieczek po górach musi nam oferować stabilizację i solidne wsparcie niezależnie od aktualnej pogody. Dlatego też warto upewnić się, że wybierzemy parę butów, która będzie doskonale przywierała swoimi podeszwami do podłoża.

Buty powinny być wytrzymałe i lekkie, w przeciwnym wypadku mogą nas zawodzić przy dłuższych wędrówkach. Niezbyt wytrzymałe buty mogą ulec trudnemu środowisku górskiemu i po prostu się porwać. Z kolei buty ciężkie sprawią, że nasze nogi zmęczą się o wiele szybciej na trudnym do przebycia górskim szlaku.

Pamiętajmy również o komforcie. Dobrze dopasowany but w niesprzyjającym środowisku to podstawa. Dlatego nie powinniśmy wpadać w pułapkę zbyt ciasnych butów trekkingowych, ponieważ ludzka stopa może podczas długiej wędrówki rozszerzyć się nawet o 5 lub 10% pod wpływem lekkiej opuchlizny. Weźcie również pod uwagę to, że w trakcie górskiej wędrówki gruba skarpeta może nam zająć część przestrzeni według buta. Jeżeli mamy szerokie stopy, dobrym rozwiązaniem będzie wybór butów o pół rozmiaru większych od naszego.