Co warto wiedzieć, zanim wybierzemy się na wycieczkę w góry z naszym psem?

Co warto wiedzieć, zanim wybierzemy się na wycieczkę w góry z naszym psem?

Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że turystyka związana ze spacerem po górach nie jest dla psa każdej rasy. Nie wszyscy czworonodzy przyjaciele mogą się do tego tak naprawdę nadawać. Jednak warto mieć na uwadze to, że pies jest stworzenie naturalnie potrzebującym ruchu. Warto zapewnić mu dostatecznie długie spacery i możliwość wybiegania się. Mimo wszystko góry nie zawsze będą na to odpowiednim miejscem. Wymagające wycieczki po trudnym do przebycia szlaku górskim bywają szczególnie trudne dla małych pupili. Jeżeli masz psa o niewielkich rozmiarach, nie ciągnij go siłą po stromych zboczach. Dla niewielkich czworonogów zbyt duży wysiłek może doprowadzić do problemów z sercem.

Przeczytajcie również o tym, w jaki sposób zabezpieczyć się podczas podróżowania w trakcie zimy https://topmagazyn.pl/podrozowanie-zima-o-czym-pamietac/. Jeśli chcesz mieć pewność, że twój pies zaaklimatyzuje się do trudnych spacerów, zacznij od obierania krótkich i prostych tras. W ten sposób możesz zaobserwować jego możliwości i kondycję. Z czasem możesz rozszerzać drogę i zwiększać dystans.

Prowadzenie psach po górach, takich jak Tatry lub Bieszczady jest gorącym tematem w internecie już od wielu lat

Przykładowo poruszanie się z psami po alejkach w Tatrach i okolicznych parkach narodowych nie jest w żadnym stopniu zakazane. Należy jednak mieć na uwadze to, że istnieje prawny nakaz dotyczący prowadzania czworonoga na smyczy, gdy spacerujemy z nim w takich miejscach. Psy mogą chodzić po Tatrach, ale muszą być prowadzone na smyczy i mieć założony kaganiec. Bardziej rygorystyczne warunki obowiązują na obszarach chronionych o czwartym i piątym stopniu ochrony. Pewne miejsca zostały obłożone surowym zakazem wprowadzania zwierząt domowych.

Warto mieć również na uwadze to, że smycz i kaganiec są obowiązkowym elementem takiej wycieczki, nawet jeżeli nasz pies jest przyjazny i nigdy nikogo nie zaatakował. Funkcjonariusze policji mogą ukarać nas mandatem niezależnie od rasy i wielkości psa. Przepisy te obowiązują wszystkich turystów bez wyjątku. Nie zapominajcie, aby zarezerwować nieco miejsca w swoim plecaku turystycznym dla pupila. Gdy zabieracie go na dłuższy spacer, zabierzcie również miskę z wodą i kilka przekąsek, aby mógł się on posilić.