Co zabrać na wspinaczkę górską?

Co zabrać na wspinaczkę górską?

Kiedy wybieramy się na wspinaczkę w góry, na początku zwróćmy uwagę przede wszystkim na to, jak wiele przedmiotów powinniśmy ze sobą zabrać. Lista powinna być wyczerpująca, aby niczego nie zabrakło nam na miejscu, jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że czasami nie będziemy w stanie zabrać wszystkiego. Wielu ekspertów zwraca uwagę na to, że plecak, który zabieramy ze sobą na wspinaczkę, nie powinien przekraczać 20% wagi naszego ciała. Dlatego też, jeżeli nie należymy do zbyt masywnych osób, powinniśmy mieć się na baczności, aby nie przeciążyć naszego plecaka zbyt dużą ilością przedmiotów.

Chcesz zabrać ze sobą dużo więcej przedmiotów? Być może dobrym rozwiązaniem będzie przejście odpowiedniego treningu, który pozwoli przystosować nasz organizm do dźwigania ciężkich przedmiotów. Jeżeli jednak kierujesz się odpowiednimi zasadami logistycznymi, z całą pewnością poradzisz sobie ze spakowaniem wszystkiego, czego tylko potrzebujesz w limicie około 15 lub 20 kilogramów. Więcej na temat tego, co koniecznie należy zabrać na wspinaczkę, jeśli chodzi o sprzęt, możesz przeczytać w artykule https://www.bezprzerwy.pl/wspinaczka-jak-przygotowac-sie-do-pierwszej-wizyty-na-sciance/.

Zatem co powinniśmy mieć ze sobą?

Przede wszystkim pomyślmy o tym, aby mieć ze sobą mapę. Jest potrzebna niemal zawsze, czy też pojedziemy w Bieszczady, czy może będziemy próbowali zdobyć Mount Everest. Jeżeli nie korzystasz z dobrze znakowych szlaków, a takich jest w rzeczywistości niewiele, może się okazać, że będziesz potrzebować mapy. Jeśli zamierzasz wspinać się na szczególnie odległą górę. Albo na taką, która nie jest często używana przez turystów pieszych lub wspinaczy. Nawet dobrze przygotowane szlaki mogą być w niektórych miejscach niewłaściwie utrzymane lub ukryte. Oczywiście wybierając się na wyprawę z przewodnikiem, możesz pominąć konieczność zabierania ze sobą mapy. Ponieważ będzie on doskonale znał terytorium, na którym się wspinasz.

Jeżeli jednak nie masz ze sobą przewodnika, nie zapomnij o tym, że potrzebujesz kompasu, który pomoże ci obsługiwać twoją mapę. Istnieje kilka rodzajów kompasów, które wybieramy w zależności od terenu, na którym się znajdujemy. W przypadku wspinaczki nie ma jednak znaczenia, który wybierasz. Podczas wspinaczki każdy kompas spełni swoje zadanie.