Bieszczady

Dlaczego kiedy w górach pada śnieg jest tak cicho?

Zauważyliście kiedykolwiek, że gdy pada śnieg, to wszystko nagle staje się ciche? To zjawisko można bardzo łatwo zaobserwować podczas wyjazdu w góry. Nie musicie w tym celu szukać zbyt daleko. Wystarczy, że wybierzecie się w Bieszczady znajdujące się po naszej granicy państwa. Śnieg górski zdaje się naprawdę wyjątkowym zjawiskiem. Wielu ludzi zakłada, że cisza wynika z zupełnie niepowiązanego faktu. Uważają, że aktywność natury w trakcie zimy jest po prostu większa. Dlatego też nie dziwi ich cisza. Po części jest to prawda. Ponieważ w trakcie intensywnych opadów atmosferycznych wiele osób trzyma się poza pasmem górskim lub po prostu zostaje w domu. W dodatku wiele zwierząt szuka schronienia na ten czas. Nie usłyszymy krzątających się dookoła wilków, niedźwiedzi, jak i ćwierkających ptaków w oddali.

Istnieje również naukowe wytłumaczenie

Wbrew pozorom powyższe powody nie są jedynym sprawcą ciszy w górach. Okazuje się, że śnieg znajdujący się na podłożu dobrze radzi sobie z pochłanianiem dźwięków. Dlatego też rezonuje z otoczeniem i zdaje się wyciszać odległe hałasy. Kiedy w górach spadnie więcej śniegu, zaczyna od odbijać pewne dźwięki. Dzięki temu nie słyszymy co dzieje się w oddali. Stojąc w jednym miejscu w bezruchu, możemy mieć wrażenie, że w górach panuje błoga cisza.

Jeżeli chcecie doświadczyć tego na własnej skórze, wystarczy, że wybierzecie się w Bieszczady. Napotkacie tam fantastyczne opady śniegu w trakcie zimy. W połączeniu z wysokimi szczytami i dobrymi punktami widokowymi możemy uznać je za największe skarby estetyczne Polski. Mimo wszystko trudno przewidzieć, kiedy dokładnie spadnie śnieg. Dlatego bacznie obserwujcie prognozy pogody.

Powiązane teksty
Bieszczady

Zbierasz grzyby w Bieszczadach? Miej się na baczności!

Chociaż zbieranie grzybów w górach może być świetnym pomysłem na przygodę, nie zapominaj o…
Czytaj dalej
Bieszczady

Czy warto wybrać się na zbieranie grzybów w górach?

Wiele osób uwielbia wybrać się na grzyby. Jednak tego rodzaju aktywność można przenieść na…
Czytaj dalej
Bieszczady

Nielegalni imigranci zawsze chętnie wykorzystywali pasma górskie na swoją korzyść

Wielu nielegalnych imigrantów od dekad chętnie wykorzystuje góry, gdy próbują niepostrzeżenie…
Czytaj dalej