Największe niebezpieczeństwa, które napotkamy w górach

Największe niebezpieczeństwa, które napotkamy w górach

Lawiny są niewątpliwie zjawiskiem, które musi znaleźć się na liście niebezpiecznych okoliczności, które czyhają na nas w górach. Nie możemy przeoczyć tego potężnego żywiołu, ponieważ lawiny odbierają każdego roku mnóstwo żyć. Zgodnie ze statystykami zgromadzonymi przez ośrodki turystycznej w górach, w Ameryce Północnej ginie nawet 40 osób rocznie. Turyści zostają zaskoczeni lawinami górskimi. Śmiertelne ofiary to zazwyczaj narciarze i osoby, które zażywają rekreacji za pośrednictwem górskiej aktywności fizycznej.

Mimo wszystko górska siła żywiołów nie kończy się na lawinie. Burza jest kolejną siłą natury, która sprawia, że ludzie w górach giną. Okazuje się, że pomimo niskiej śmiertelności, uderzenie piorunem jest niezwykle niebezpieczne. Po trafieniu błyskawicą ginie tylko 10% ludzi. Musimy jednak mieć na uwadze to, że 90% z nich pozostaje z pewnymi niepełnosprawnościami. Nie miejmy jednak złudzeń. Po trafieniu piorunem możemy zginąć na miejscu. Wyładowanie atmosferyczne bywa zabójczym żywiołem, który pozbawia życia tysiące osób na całym świecie.

Wysokie i strome zbocza gór są nieprzychylnym dla człowieka środowiskiem, musimy mieć się na baczności z wielu powodów!

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że podczas wędrówki górskiej muszą mieć się na baczności z dziesiątek powodów. Czasami możemy zauważyć, że gdy przebywamy na stromych zboczach górskich zbyt długo, z naszym organizmem zaczną się dziać nieprzyjemne rzeczy. Wędrówka w górach często kończy się skurczami, bólami głowy i skrajnym wyczerpaniem. Szczególnie wtedy, gdy udamy się zbyt wysoko. Najczęściej powodem takich rezultatów jest odwodnienie. Wiele osób nie pilnuje odpowiedniego poziomu nawodnienia podczas intensywnej aktywności fizycznej.

Niestety taki brak uwagi może kosztować nas życie lub nawet zdrowie. Kiedy znajdziemy się na stromym zboczu górskim, prawdopodobnie nie chcielibyśmy zasłabnąć z powodu odwodnienia. Następnie należy pamiętać o tym, że w grę wchodzi również hipotermia. Jeżeli pogoda nam nie sprzyja, nie trudno o to, aby wyziębić swój organizm w górach. Jeżeli temperatury zaczną spadać do ekstremalnie niskich ilości, powinniśmy znajdować się blisko schroniska górskiego. W zbyt niskiej temperaturze organy przestają prawidłowo funkcjonować.