Szlak Tatarski: co warto o nim wiedzieć?

Szlak Tatarski: co warto o nim wiedzieć?

Kto chce lepiej poznać Podlasie, kto chce nacieszyć się jego magią i wielokulturowym charakterem, ten koniecznie powinien odwiedzić miejscowości leżące na Szlaku Tatarskim. Ta ciekawa trasa turystyczna to piękne widoki i cenne zabytki, dzięki którym pobyt na Podlasiu dostarczy nam niezapomnianych wrażeń. Jakimi skarbami może nas oczarować Szlak Tatarski?

Na jakie atrakcje koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę w trakcie takiej wycieczki?

Szlak Tatarski to ciekawa trasa turystyczna, która połączyła miejscowości zamieszkiwane niegdyś przez Tatarów. W wielu z tych miejscowości Tatarzy żyli obok prawosławnych i katolików, w wielu z nich pozostały po nich już tylko nieliczne pamiątki. Są jednak i takie miejscowości, w których Tatarzy wciąż mają się doskonale, a spotkanie z nimi może się dla każdego z nas okazać wyjątkowo ciekawym i pouczającym doświadczeniem. Szczególnie, że polskie Tatry same w sobie są fascynujące. Szlak Tatarski, będący jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Podlasia, przebiega przede wszystkim przez tereny powiatu sokólskiego. Turyści mogą wybrać dwa warianty zwiedzania. Pierwszą propozycją jest Mały Szlak Tatarski, liczący sobie 19km długości. Na tej trasie główną atrakcją są Kruszyniany oraz takie miejscowości, jak Józefowo czy Królowe Stojło. Drugi wariant liczy sobie ponad 50 km długości i nazywany jest Dużym Szlakiem Tatarskim. Kto wybierze taki wariant, ten będzie mógł odwiedzić m.in. Sokółkę, Bohoniki, Kruszyniany oraz Supraśl.

A jakie atrakcje związane z Tatarami mogą zrobić największe wrażenie?

Z pewnością warto odwiedzić Sokółkę i tutejsze Muzeum Ziemi Sokólskiej, w którym prezentowane są ciekawe eksponaty związane z Tatarami z Podlasia. Warto też zwiedzić XIX wieczny meczet w Bohonikach, znanych też z największego cmentarza tatarskiego na ziemiach polskich. Wielkim powodzeniem wśród turystów cieszą się też Kruszyniany, w których również czeka na gości drewniany meczet oraz pełen zabytkowych nagrobków mizar. W czasie wycieczki po szlaku tym warto też odwiedzić Supraśl, znany głównie z prawosławnego klasztoru i Muzeum Ikon. Dzięki takim atrakcjom pobyt na terenie Podlasia staje się ciekawym doświadczeniem dla każdego z nas, a czekające tu zabytki pozwolą nam w ciekawy sposób poszerzyć wiedzę na temat Podlasia i jego mieszkańców.