Dlaczego górskie powietrze jest dla nas zdrowe?

Dlaczego górskie powietrze jest dla nas zdrowe?

Spacer po górach może być fantastycznym sposobem na rekreację nie tylko ze względu na aktywność fizyczną. Górskie powietrze wspaniale wpływa na naszą mentalność, pozwala nam się odświeżyć i przemyśleć kilka spraw. Oczyszczenie umysłu jest jedną z ogromnych zalet, którą otrzymujemy podczas spaceru po górach. Wiele osób nie docenia tego, że natura wyposażyła góry we wspaniałe powietrze. Pomaga nam się zrelaksować, uspokoić i odświeżyć. Niektórzy zwracają uwagę na to, że powietrze w górach jest o wiele świeższe. Ponieważ trudno jest dostać się w tę lokalizację.

Na pewno odrobinę górskiego powietrza doceniliby mieszkańcy Lublina. W Lublinie powietrze jest niezwykle kiepskiej jakości. Jakość powietrza w tym mieście bije wszelkie rekordy grozy. Jednak jaka nauka kryje się za fenomenem górskiego powietrza. Dlaczego jest ono tak krystalicznie czyste i pomaga odświeżyć nasz umysł? Czy możemy dzięki nauce potwierdzić również to, że jakość powietrza górskiego jest naprawdę tak wspaniała, jak powszechnie się uważa?

Porównajmy jakość powietrza w miastach i w górach

Nikogo na pewno nie zadziwi fakt dotyczący tego, że jakość powietrza w miastach jest dziś wątpliwa. Prawdopodobnie nie znajdziemy na świecie dużego miasta, które mogłoby pochwalić się powietrzem o wysokiej jakości. Zanieczyszczenie powietrza może wywoływać u niektórych osób ataki astmy lub inne niedogodności. Osoby o kiepskiej kondycji płuc narażone na wysokie stężenie smogu mogą na przykład doświadczyć trudności w oddychaniu. Co więcej, nawet dla zdrowej osoby wysoki poziom zanieczyszczenia będzie niezbyt dobry.

Narażenie płuc przez dłuższy czas na zanieczyszczone powietrze prawdopodobnie doprowadzi do problemów prędzej czy później. Dla tych, którzy spędzają większość czasu w miastach, ważne jest, aby podjąć odpowiednie środki ostrożności, aby upewnić się, że nie jesteś zagrożony długotrwałą chorobą płuc. Jeśli ćwiczysz na świeżym powietrzu, powinieneś starać się uciec na łono natury, zamiast biegać wzdłuż głównej drogi. Staraj się nie spędzać dużo czasu na zewnątrz w godzinach szczytu i dbaj o zdrowie swojego układu oddechowego poprzez rozpylanie olejków eterycznych, takich jak eukaliptus, mięta pieprzowa i tymianek. Pomogą w udrożnieniu dróg oddechowych.

 Jakość powietrza na dużych wysokościach

Kiedy wyjeżdżamy w góry, zostawiamy za sobą miasto wraz z jego wszystkimi zanieczyszczeniami. Pomimo tego, że powietrze staje się o wiele bardziej czyste, dla niektórych organizmów taka zmiana ciśnienia okazuje się szokiem. Niektórzy ludzie nie są przyzwyczajeni do dużych wysokości. Niektóre osoby cierpią przykładowo na choroby wysokościowe. Pamiętajmy o tym, że pomimo krystalicznej czystości, powietrze wysoko w górach ma o wiele mniej tlenu, niż to na poziomie morza. Objawami choroby wysokościowej jest osłabienie, nudności, wymioty, a nawet omdlenia.

Mimo wszystko nie zapominajmy o tym, że spędzanie wolnego czasu w otoczeniu górskim może przynieść mnóstwo korzyści zdrowotnych dla organizmu. Niektóre badania pokazują nam co dzieje się z ciałem, gdy jest wystawione na działanie powietrza w wysokościach. W badaniach lekarze przyglądali się krwi osób, które podróżowały po wysokościach. Już po jednej nocy spędzonej na dużej wysokości uczestnicy tego testu czuli się o wiele lepiej niż dotychczas.

Co wykazały wyniki badań?

Kiedy naukowcy przebadali hemoglobinę uczestników badań, zauważyli, że komórki krwi po ekspozycji na górskie powietrze przechowują tlen przez dłuższy czas. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że komórki hemoglobiny żyją nawet do 120 dni. Z tego powodu warto dać im trochę więcej czasu na to, aby zaaklimatyzowały się do nowego powietrza. Kiedy już do tego dojdzie, zaczniesz czerpać wszystkie korzyści płynące z oddychania czystym powietrzem. Życie na wysokościach pomaga zachować szczupłą sylwetkę, obniża ciśnienie i zmniejsza ryzyko chorób serca.