Jak powinniśmy się ubrać na wycieczkę po górach?

Jak powinniśmy się ubrać na wycieczkę po górach?

Góry są wspaniałym miejscem. Doceniamy je szczególnie za to, że pozwalają się wyciszyć i pomyśleć nieco z daleka od miastowego zgiełku. Co więcej, odnajdą się w nich również osoby, które pragną przeżyć interesującą przygodę. Góry są fantastycznym wyborem podróży dla wielu osób. W górach zachwycamy się przede wszystkim tym, że oferują nam tak wiele. Jednakże miłość do gór to nie wszystko. Musimy pamiętać o tym, że potrafią być również niebezpiecznym miejscem. Jeżeli chcecie kompleksowo zadbać o swoje zdrowie w górach, powinniście przede wszystkim zastanowić się nad właściwym ubiorem.

W trakcie zimowego trekkingu nie wolno przesadzić. Pamiętajcie o tym, że nie może być wam za ciepło, ale także za zimno. Doradzimy wam, w jaki sposób należy ubrać się w góry, aby komfortowo spędzać czas. Najlepszą techniką związaną z ubiorem w górach, jest tak zwana metoda na cebulkę. Polega ona na tym, że nakładacie na siebie różne rodzaje ubrać warstwami.

Termoizolacja wybranych przez nas ubrań na górską wędrówkę (na co należy zwracać uwagę?)

Pierwsza warstwa ubrania na zimowy trekking powinna składać się z bielizny termoizolacyjnej. Taki zestaw nie tylko pozwala utrzymać ciepłotę organizmu, ale także pozwala zachować komfort, gdy spocisz się podczas aktywności. Kolejna warstwa nazywana jest przez niektórych ubraniem softshellowym. To cienka warstwa ubrań, która powinna chronić ciało przed deszczem oraz wiatrem. Dzięki temu będziecie mieli pewność, że w trakcie napotkania niekorzystnej pogody, nic was nie przewieje. Warstwę softshellową najczęściej nakłada się po prostu na ubrania termoizolacyjne. Aby w razie potrzeby można było szybko zdjąć jedną z warstw i zmienić część ubioru.

Kolejna warstwa ubrań jest opcjonalnym dodatkiem. Wszystko zależy od aktualnej temperatury w górach i przewidywanej pogody. Jeżeli uważasz, że napotkasz wiatr i obfite opady atmosferyczne, warto wyposażyć się w solidną kurtkę do spaceru po górach. Pamiętaj także o właściwym obuwiu. Podczas wyboru butów trekkingowych najlepiej jest wyposażyć się w parę o nieco większym rozmiarze. W trakcie długiej wędrówki niekiedy stopy puchną.