W jaki sposób wybrać najlepsze buty na podróż po górach?

W jaki sposób wybrać najlepsze buty na podróż po górach?

Buty są najważniejszym elementem, który musicie uwzględnić, zanim wybierzecie się na swoją pierwszą wspinaczkę górską. Pamiętajcie, że to buty będą zapewniały wam bezpieczeństwo podczas spacerowania po śliskim i twardym podłożu. Kiedy spojrzycie ze szczytu gór na sam dół, zdacie sobie sprawę z tego, że nie chcielibyście spaść ze względu na nieodpowiednie obuwie. Zgodnie ze statystykami wypadków wspinaczkowych, większość osób ulega kontuzjom, ponieważ dobiera nieodpowiednio buty do terenu górskiego.

Dlatego pragniemy poruszyć ten temat. Ostatecznie chodzi tutaj o nasze zdrowie, a w niektórych przypadkach nawet życie. To, jak bardzo będzie przyczepna wasza podeszwa, determinuje, czy ulegniecie wypadkom w górach, czy też nie. Powinniście wyposażyć się przede wszystkim w obuwie o twardej nasadzie odpornej na śliskie nawierzchnie. Pamiętajcie również o tym, że dobre wsparcie zapewniają przede wszystkim buty, które zostały dobrze dopasowane. Zatem zwróćcie uwagę na swój rozmiar oraz sam komfort podczas chodzenia. Rekomendujemy buty z wysokim podbiciem, które chronią kostki.

Jakie dodatki są przydatne, jeśli chodzi o buty do wspinaczki górskiej?

Samoblokujące się haki w butach są jednym z najprzydatniejszych dodatków, jeśli chodzi o klasyczną wspinaczkę w górach. Dzięki takim hakom możemy swobodnie zablokować końcówkę buta bez zbędnego wysiłku. Pozwala to o wiele lepiej kontrolować przyczepność do podłoża. Takie buty sprawdzają się zarówno w lasach, na półkach skalnych, jak i w nieco bardziej piaszczystym terenie. Dlatego rekomendujemy każdemu amatorowi gór, aby wyposażył się w obuwie właśnie z takim dodatkiem. W niektórych przypadkach haki mogą dosłownie uratować cię przed wypadkiem.

W przypadku wędrówek na długich dystansach, po nierównym terenie i z plecakiem, jakość amortyzacji jest kluczowa. Pamiętaj o tym, aby niezależnie od wysokości buta, którą wybierzesz upewnić się, że jest dobrze amortyzowany. Jest to niezwykle ważny element podczas wyboru obuwia do wędrówki po górach. Ponieważ w większość wypadków czeka cię spacer po twardym podłożu, którym są skały. Jeżeli but nie będzie miał dobrej amortyzacji, szybko odczujesz ból podczas uderzania stopami o skały.