Występowanie żubrów w Bieszczadach

Występowanie żubrów w Bieszczadach

Wielu z nas kojarzy żubra jedynie z reklam i filmów. Okazuje się jednak, że jest to gatunek, który występuje w naszym kraju. Żubry spotkamy w Bieszczadach. Niestety prawdopodobnie większość z nas nie ujrzy go w naturalnym środowisku. Jest to zagrożony gatunek, który bardzo często zostaje odseparowany i zamknięty w oddzielonej przestrzeni leśnej. Jeśli spotkamy go na wolności, powinniśmy uznać to za ogromne szczęście. Mało komu udaje się natknąć na żubra podczas wędrówki górskiej.

Niewątpliwie trudny do spotkania gatunek

W całych Bieszczadach żyje mniej niż 300 osobników tego gatunku. W związku z tym, jak duża jest to przestrzeń, liczba jest bardzo niska. Najczęściej spotykamy żubry w naturalnym środowisku zimą. To wtedy turyści starają się o sfotografowanie tych zwierząt. Według miejscowych żubry wychodzą czasami poza lasy w poszukiwaniu jedzenia.

Nie wszyscy mają jednak tak dużo szczęścia, aby spotkać żubra. Dla tych, którzy nie mają czasu na poszukiwania, polecamy odwiedziny w Mucznym. Jest to miejsce, gdzie żubry przechowywane są w przystosowanej dla nich zagrodzie. Miejscowość jest niewielka i trudna do znalezienia. Trafimy tam, jeśli skręcimy w lewo od Ustrzyk Górnych. Nieopodal okolicy rozstawiony są znaki z informacjami o atrakcjach turystycznych. Już dwa kilometry od zagrody znajdziemy stosowne drogowskazy.

Kilka słów o zagrodzie z żubrami

Zagrodę zaprojektował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w celu ratowania tego gatunku. Dzięki dofinansowaniom Unii Europejskiej w Bieszczadach nadal hodujemy żubry. Początek tego przedsięwzięcia miał miejsce już w latach 60. Wejście do zagrody jest całkowicie bezpłatne, jednak zwierzęta podziwiamy jedynie w określonych godzinach. Dziś przebywa tam 13 żubrów, które zostały odłowione z kilku państw. Turyści mają świetny widok na zwierzęta dzięki specjalnym platformom widokowym po obu stronach zabudowania. Do dyspozycji tych zwierząt okoliczne władze oddały prawie 10 hektarów terenu leśnego.