Bieszczady

Występowanie żubrów w Bieszczadach

Wielu z nas kojarzy żubra jedynie z reklam i filmów. Okazuje się jednak, że jest to gatunek, który występuje w naszym kraju. Żubry spotkamy w Bieszczadach. Niestety prawdopodobnie większość z nas nie ujrzy go w naturalnym środowisku. Jest to zagrożony gatunek, który bardzo często zostaje odseparowany i zamknięty w oddzielonej przestrzeni leśnej. Jeśli spotkamy go na wolności, powinniśmy uznać to za ogromne szczęście. Mało komu udaje się natknąć na żubra podczas wędrówki górskiej.

Niewątpliwie trudny do spotkania gatunek

W całych Bieszczadach żyje mniej niż 300 osobników tego gatunku. W związku z tym, jak duża jest to przestrzeń, liczba jest bardzo niska. Najczęściej spotykamy żubry w naturalnym środowisku zimą. To wtedy turyści starają się o sfotografowanie tych zwierząt. Według miejscowych żubry wychodzą czasami poza lasy w poszukiwaniu jedzenia.

Nie wszyscy mają jednak tak dużo szczęścia, aby spotkać żubra. Dla tych, którzy nie mają czasu na poszukiwania, polecamy odwiedziny w Mucznym. Jest to miejsce, gdzie żubry przechowywane są w przystosowanej dla nich zagrodzie. Miejscowość jest niewielka i trudna do znalezienia. Trafimy tam, jeśli skręcimy w lewo od Ustrzyk Górnych. Nieopodal okolicy rozstawiony są znaki z informacjami o atrakcjach turystycznych. Już dwa kilometry od zagrody znajdziemy stosowne drogowskazy.

Kilka słów o zagrodzie z żubrami

Zagrodę zaprojektował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w celu ratowania tego gatunku. Dzięki dofinansowaniom Unii Europejskiej w Bieszczadach nadal hodujemy żubry. Początek tego przedsięwzięcia miał miejsce już w latach 60. Wejście do zagrody jest całkowicie bezpłatne, jednak zwierzęta podziwiamy jedynie w określonych godzinach. Dziś przebywa tam 13 żubrów, które zostały odłowione z kilku państw. Turyści mają świetny widok na zwierzęta dzięki specjalnym platformom widokowym po obu stronach zabudowania. Do dyspozycji tych zwierząt okoliczne władze oddały prawie 10 hektarów terenu leśnego.

Powiązane teksty
Bieszczady

Zbierasz grzyby w Bieszczadach? Miej się na baczności!

Chociaż zbieranie grzybów w górach może być świetnym pomysłem na przygodę, nie zapominaj o…
Czytaj dalej
Bieszczady

Czy warto wybrać się na zbieranie grzybów w górach?

Wiele osób uwielbia wybrać się na grzyby. Jednak tego rodzaju aktywność można przenieść na…
Czytaj dalej
Bieszczady

Nielegalni imigranci zawsze chętnie wykorzystywali pasma górskie na swoją korzyść

Wielu nielegalnych imigrantów od dekad chętnie wykorzystuje góry, gdy próbują niepostrzeżenie…
Czytaj dalej