Zbierasz grzyby w Bieszczadach? Miej się na baczności!

Zbierasz grzyby w Bieszczadach? Miej się na baczności!

Chociaż zbieranie grzybów w górach może być świetnym pomysłem na przygodę, nie zapominaj o tym, że niektóre są niebezpieczne. Nawet grzyby, które nie posiadają dużej ilości toksyn, mogą w pewnym stopniu zagrażać dla naszego zdrowia. Niektóre z nich są skażone pestycydami. Wielokrotnie dowiadujemy się o tym, że ekipy drogowe dbające o remonty zanieczyszczają ściółkę różnymi odpadami. Na pewno nie chcielibyście, aby takie grzyby niefortunnie wylądowały na waszym talerzu. Warto również wspomnieć o tym, że niektóre osoby doświadczają alergii na grzyby. Oznacza to, że mogą ci w pewnym stopniu zaszkodzić nawet wtedy, gdy są w pełni jadalne. Jeżeli twoi znajomi lub rodzina jedli grzyby i nic im się nie stało, z kolei u ciebie wystąpiły skutki uboczne, prawdopodobnie była to reakcja alergiczna.

Jakie przybory ułatwią grzybobranie w górach?

Jeżeli jednak masz elementarną wiedzę na temat grzybobrania, z całą pewnością poradzisz sobie w lasach górskich. W Bieszczadach można napotkać mnóstwo jadalnych gatunków grzybów. Dla dobrego grzybiarza góry te są istną spiżarnią. Wiele badań wskazuje na to, że grzyby są idealnym zamiennikiem mięsa. Ich kontent witaminowy i bogata ilość minerałów potrafi zastąpić składniki odżywcze znajdujące się w wołowinie i drobiu. Co więcej, inne badania wykazały, że wiele grzybów ma działanie przeciwzapalne.

Przed rozpoczęciem grzybobrania wyposaż się w kilka przydatnych narzędzi. Ułatwią ci nie tylko wędrówkę, ale także doniesienie zbiorów w jednym kawałku. Zabierz ze sobą:

  • Koszyk wiklinowy;
  • Scyzoryk do ścinania grzybów;
  • Zabierz mapę topograficzną;
  • Spakuj przyrząd, który pomoże ci oczyścić trzon grzybów z resztek ściółki i robaków.