Co zrobić, gdy spotkamy dzikie zwierzęta w górach?

Co zrobić, gdy spotkamy dzikie zwierzęta w górach?

Kiedy wybieramy się na górską wycieczkę rowerem lub nawet pieszo, liczymy na to, że spotkamy innych wędrowców podzielających nasze pasje. Spodziewamy się tego, że możemy natrafić na innych uczestników takiej trasy. Jednak rzadko spodziewamy się tego, że natkniemy się na rogatego przyjaciela w postaci jelenia. W górach możemy spotkać również wilka, węża lub niedźwiedzia. Jak wówczas powinniśmy się zachować podczas takiego niespodziewanego spotkania? Co takiego możemy zrobić, aby nie sprowokować agresji dzikiego zwierzęcia?

Dzikie zwierzęta budzą w nas nie tylko strach, ale także respekt. Warto wiedzieć, w jaki sposób możemy uszanować przestrzeń wokół takiego zwierzęcia. W końcu, gdy nachodzimy go na jego własnym terytorium, powinniśmy okazać odrobinę szacunku. Kiedy wyjedziemy w góry, warto przygotować się na to, że możemy natknąć się na niebezpiecznego drapieżnika podczas wędrówki na szlaku, Zanim jednak pochłonie cię stres, zapamiętaj sobie jedno. Jest duża szansa na to, że spotkane przez ciebie zwierze ni będzie wcale agresywnego.

Pamiętajmy o tym, że nie wszystkie dzikie zwierzęta muszą być śmiertelnie niebezpieczne

Na przykład wiewiórki spotkane w górskich lasach i na łąkach mogą wyglądać na naprawdę słodkie. Mimo wszystko nie zapominajmy o tym, że są dzikimi zwierzętami, które niechętnie wejdą z nami w interakcję. W miarę możliwości powinniśmy się oddalić i zostawić je w spokoju. Pomimo tego, że nie stworzą żadnego zagrożenia. Pamiętaj również o tym, że karmienie dzikich zwierząt jest całkowicie zabronione. Nieistotne czy w grę wchodzą niewielkie wiewiórki, wilki, dziki, czy też niedźwiedzie. Nie tylko narażasz swoje zdrowie oraz życie, ale także kondycję zwierząt, które postanowisz nakarmić.

Wiele dzikich zwierząt jest nieprzystosowana do pokarmu, które znajdziemy w sklepach. Jest to przetworzona żywność, która może uszkodzić ich układ trawienny. Pamiętaj również o tym, że nie należy dotykać zwierząt, ponieważ możesz w ten sposób spowodować ich agresję. Przykładowo, jeżeli zauważysz matkę łosią z dziećmi, trzymaj się od nich z daleka. Dotykając jej młode, sprawisz, że łoś uzna to za zagrożenie i przystąpi do ataku.