W Bieszczadach zagrożenie lawinowe sięga drugiego stopnia

W Bieszczadach zagrożenie lawinowe sięga drugiego stopnia

Od wczoraj w Bieszczadach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. O takich informacjach dowiadujemy się od Instytutu Meteorologii. Aktualnie największe zagrożenie lawinowego w Bieszczadach możemy spotkać podczas przebywania na stromych stokach i wklęsłych alejkach górskich. Należy również wystrzegać się przestrzeni, która jest pokryta gęstymi warstwami śniegu. Aktualna prognoza pogody wykazuje, że możemy spodziewać się w Bieszczadach ogromnych opadów śniegu, które dodatkowo zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia lawiny górskiej.

O skutkach takiej sytuacji możecie przeczytać w artykule https://www.wtatry.pl/lawina-porwala-trzy-osoby-w-dolinie-mlynickiej/. Dowiecie się z niego o przypadku, w którym górska lawina w Tatrach porwała za sobą 3 osoby. Jeżeli jednak chodzi o Bieszczady, należy mieć na uwadze to, że ryzyko lawinowe wzrasta wraz z wysokością górską. Im niżej będziemy się znajdować, tym mniejsze prawdopodobieństwo zagrożenia lawinowego. Warto pamiętać o tym, że zagrożeniem jest również gęsto ułożony śnieg w okolicy górskich lasów. Wiatr zwiewa ten śnieg w okolice stoków oraz alejek przeznaczonych do spaceru. Ze względu na zmienne kierunki intensywnego wiatru możemy spodziewać się tego, że zagrożenie lawinowe wkrótce wzrośnie.

Jednak co tak właściwie oznaczają poszczególne stopnie zagrożenia lawinowego?

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że zagrożenie lawiną jest aktualnie dosyć niskie. W takim przypadku spacer po górach będzie stosunkowo bezpieczny. W przypadku pierwszego stopnia pokrywa śniegu zalegająca w górach jest względnie ubita i nie osuwa się pod wpływem wiatru. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nawet większe opady śniegu nie będą zagrażały spacerującym turystom. Pierwszy stopień to warunki bezpieczne do uprawiania narciarstwa i brania udziału w kilku innych aktywnościach zimowych.

Stopień drugi to z kolei umiarkowane zagrożenie lawinowe. Oznacza to, że zejście lawiny w górach jest możliwe, jednak zagrożenie nie jest jeszcze wysokie. Należy się mieć jednak na baczności. Najbardziej zagrożone w takim przypadku stają się miejsca nachylone pod kątem 35 stopni i wyższym. Poruszanie się po stoku podczas drugiego stopnia zagrożenia lawinowego wymaga dużego doświadczenia. Amatorzy górskim wypraw powinni zostać w domu.

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego rozpoczyna się, gdy śnieg spoczywający na glebie staje się słabo związany. W takim wypadku zabrania się brania udziału w sportach zimowych, ponieważ aktywność turystów może wywołać zejście lawiny.