Jak nie naruszyć przestrzeni dzikich zwierząt podczas wędrówki po górach?

Jak nie naruszyć przestrzeni dzikich zwierząt podczas wędrówki po górach?

Kiedy znajdziesz się w górach, zapamiętaj sobie podczas przechadzki o tym, aby nie podchodzić zbyt blisko do dzikich zwierząt. Jest to niekoniecznie dobry pomysł, jeżeli chcesz zachować bezpieczeństwo. Dzikie zwierzęta są nieprzewidywalne ze względu na to, że nie obcują z ludźmi. Nigdy nie możemy mieć pewności co do tego, w jaki sposób się zachowają. Może się okazać, że niewinnie wyglądający jeleń nagle zaatakuje, jeżeli zbliżysz się do jego młodych. Dlatego warto zachować pewien bezpieczny dystans.

Pamiętaj o tym, aby nigdy nie zachodzić zwierząt od tyłu i co najważniejsze nie zachowywać się głośno w okolicy matki z dziećmi. Nigdy nie podkradaj się do dzikiego zwierzęcia. Uzna to za próbę ataku. Jeżeli masz nieco doświadczenia w chodzeniu po górach, możesz zwrócić uwagę na ślady zostawiane przez zwierzęta. Ich kupy oraz ślady stóp zostawiają wiele informacji. Przy odrobinie zdobytej wiedzy możesz oszacować na podstawie śladów, jakie zwierze zamieszkuje okolice, w której się przechadzasz.

Co zrobić jeśli pomimo zachowania ostrożności spotkasz dzikie zwierzęta podczas spaceru w górach?

Jeżeli napotkasz dzikie zwierzęta podczas spaceru po górskim lesie lub zboczu, musisz wiedzieć, w jaki sposób się zachować. W tym przypadku wszystko zależy jednak od tego, jaki rodzaj zwierzęcia napotkasz. Jeżeli będzie to na przykład wąż, sytuacja jest niezwykle prosta do opanowania. Nawet jadowite węże nie mają w zwyczaju ruszać się w pogoń za ludźmi lub próbować ich pokąsać. Postaraj się dać wężowi jak najwięcej przestrzeni na ucieczkę. Nie wchodź w jego drogę. Jeżeli obejdziesz jadowitego węża dużym okręgiem, prawdopodobnie nie zwróci na ciebie uwagi.

Nieco bardziej stresujące może być jednak spotkanie z niedźwiedziem. Jest to prawdopodobnie jedno ze zwierząt, którego nie chcielibyśmy spotkać na swoim spacerze w górach. Chociaż niedźwiedzie nie mają w zwyczaju atakować ludzi, sprowokowany może zrobić ogromną krzywdę. Zagrażają nie tylko zdrowiu, ale także życiu. Leśnicy radzą turystom nosić spray na niedźwiedzie. Jeżeli jednak nie mamy innego wyboru, podczas ataku powinniśmy położyć się i skulić.