Jak przygotować się do bezpiecznego biwakowania w górach?

Jak przygotować się do bezpiecznego biwakowania w górach?

Jesteś początkującym turystą górskim? Przygotowaliśmy dla ciebie kilka istotnych porad, które pomogą ci zadbać o zdrowie w trudnych warunkach górskich. Przede wszystkim pamiętaj o zabraniu przekąsek i wody. Mogą okazać się prawdziwym zbawieniem w wielu sytuacjach. Sekretem pozostania w dobrej kondycji na wysokościach jest odpowiedni poziom nawodnienia. Woda to jednak nie wszystko. Pamiętaj również o uzupełnianiu elektrolitów, które pomogą ci zachować siły podczas przebywania na dużych wysokościach w górach.

Dobrym źródłem elektrolitów są na przykład banany. Możesz je łatwo zapakować. Nie psują się zbyt szybko i dostarczają organizmowi ogromnych ilości potasu. Woda i potas to absolutna podstawa, która pozwoli uchronić się przed bólami głowy i skurczami mięśniowymi. Zaplanuj sobie również, co planujesz gotować. Planowanie posiłków w górach, gdy znajdziesz się na klifie lub w innym plenerze może okazać się problematyczne. Zastanów się, co przygotujesz ze składników, które ze sobą zabierasz. W ten sposób zaoszczędzisz sobie dużo czasu i nerwów.

Nie oszczędzaj na sprzęcie do biwakowania!

Jeżeli chcesz bezpiecznie biwakować, nie popełniaj błędu większości początkujących. Pamiętaj, aby inwestować w wysokiej jakości sprzęt. Bezpieczeństwo, ciepłe ubranie i sprzęt ułatwiający wspinaczkę górską mogą dosłownie uratować twoje życie w niektórych sytuacjach. Odpowiednie buty pomogą ci uniknąć pęcherzy i nieprzyjemnych odcisków na stopach spowodowanych długimi spacerami w górach. Jeżeli zamierzasz wspinać się po oblodzonym terenie, koniecznie rozważ buty z metalowymi podnoskami. Jeżeli chcesz bezpiecznie spędzić czas w górach, poznaj nasz zbiór porad dla początkujących.

Pamiętaj również o tym, że w górach warunki pogodowe są nieprzewidywalne i zmieniają się o wiele częściej niż na terenach niziny. Przygotuj się na to, ze w niektórych porach roku dni mogą być piękne i malownicze, natomiast w nocy temperatura spadnie grubo poniżej zera. Jeżeli biwakujesz nieco powyżej linii drzew, może okazać się, że trudno ci będzie znaleźć schronienie przed opadami atmosferycznymi. Rozważ nasze porady przed biwakiem, aby bezpiecznie spędzić wolny czas w górskim otoczeniu.