Planujesz samotny urlop w górach? Nie zapomnij o tych kilku przedmiotach!

Planujesz samotny urlop w górach? Nie zapomnij o tych kilku przedmiotach!

Wybierając się w góry, zadbaj o odpowiedni plecak. Powinieneś wziąć sobie tę poradę do serca. Zdążysz podziękować nam później! Jednak w górach potrzebujesz nie tylko pojemnego i odpornego na deszcz plecaka. Pamiętaj o tym, aby nosić go w odpowiedni sposób. Co to właściwie oznacza? Otóż odpowiedni sposób noszenia plecaka może pomóc w zredukowaniu bólu pleców i odrętwienia ramion. Dlatego warto go wyregulować przed wyczerpującą wędrówką po górskich terenach. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nieodpowiednio wyregulowany plecak uciska plecy, szyję i ramiona. Im więcej ciężaru w nim przenosimy, tym gorzej dla naszego zdrowia.

Jeżeli prawidłowo wyregulujesz plecak do swojego wzrostu, postury i wagi ciała, noszenie nawet większego ciężaru nie powinno sprawiać ci problemów. Kolejnym elementem przydatnym podczas takiej wędrówki będzie latarka czołowa. Nie jest droga. Zajmuje mało miejsca. Docenisz ją szczególnie wtedy, gdy spróbujesz rozbić namiot po zmroku. Lub zaczniesz szukać niewielkich przedmiotów pod światłem telefonu komórkowego.

Co najważniejsze, dbaj o swoje bezpieczeństwo i zdrowie!

Biwak w górach jest dla wielu turystów naprawdę fascynującym i zabawnym przeżyciem. Mimo wszystko nie zapominaj o tym, że przebywanie na łonie górskiej natury wiąże się z pewnymi niebezpieczeństwami. Musisz zminimalizować ryzyko. Zadbaj o kilka drobiazgów, takich jak na przykład apteczka pierwszej pomocy. Spakuj do niej koc termiczny, plastry i preparaty odkażające. Nigdy nie wiadomo kiedy takie elementy mogą się przydać. Powietrze w górach jest suche, z kolei światło niezbyt intensywne. Warto mieć kremy na otarcia. Nie trudno o bliznę lub przetarcie w trakcie długich wędrówek na piechotę.

Zainwestuj w dobry krem z filtrem niezależnie od tego, w którą porę roku zamierzasz wybrać się na biwak. Staraj się nie wybierać na samotne wędrówki z dala od cywilizacji. W niektórych przypadkach takie ekspedycje można przypłacić życiem lub zdrowiem. Unikaj dużych lasów po zmroku. W przypadku upadku lub kontuzji stawów może być trudno wezwać pomoc. Dowiedz się więcej o Bieszczadach na naszej stronie poświęconej wiadomościom górskim.