Czy wiedzieliście, że Bieszczady są domem dla niedźwiedzia brunatnego?

Czy wiedzieliście, że Bieszczady są domem dla niedźwiedzia brunatnego?

Niektórzy turyści, którzy nie interesują się przyrodą górską, mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, że Bieszczady są domem niedźwiedzi. W naszych górach występują w rzeczywistości rzadko spotykane niedźwiedzie brunatne. Mimo wszystko na terenie Polski znajdziemy tylko 8% populacji karpackich niedźwiedzi. Zdecydowana większość zamieszkuje obecne tereny Ukrainy, Rumunii, Węgier i Czech. Niestety liczebność tych ssaków zdaje się coraz mniejsza. W ubiegłym roku otrzymaliśmy statystyki, które wskazywały na to, że zostało mniej niż 100 niedźwiedzi brunatnych w naszych górach.

Statystyki przeprowadzono za pośrednictwem pobierania tropów, które niedźwiedzie zostawiały w górach. Cała bieszczadzka populacja liczy dzisiaj nie więcej jak kilkadziesiąt osobników. Prawdopodobnie możemy przypuszczać, że w niedalekiej przyszłości będzie ich jeszcze mniej. Pomimo tego, że niedźwiedzie brunatne podobnie jak ludzie są wszystkożerne. Po zbadaniu populacji, która zamieszkuje Bieszczady po stronie Polski, okazało się, że ponad 70% ich pokarmu to rośliny. Mała dostępność zwierzyny sprawiła, że zjadają niewiele ryb i upolowanego wcześniej mięsa.

Co dokładnie wiemy na temat gatunku niedźwiedzia brunatnego?

Niedźwiedzie brunatne często nie są w pełni brązowe. Niedźwiedzie brunatne mają dosyć szorstkie futro, z umiarkowanie długą szczeciną po jednej stronie szyi, która różni się nieco w zależności od rodzaju niedźwiedzia. W Indiach niedźwiedzie brunatne mogą być czerwonawe ze srebrnymi końcówkami, natomiast w Chinach niedźwiedzie brunatne są dwubarwne z żółtobrązową lub białawą peleryną na szyi, klatce piersiowej i ramionach. Północnoamerykańskie mogą być ciemnobrązowe (prawie czarne), kremowe (prawie białe) lub żółtobrązowe i często mają ciemniej ubarwione nogi. Dlatego też stosowana w Polsce nazwa niedźwiedzia brunatnego nie zawsze w pełni oddaje jego umaszczenie.

Niedźwiedź brunatny jest często opisywany jako nocne zwierzę. Jednak często wydaje się, że szczyt aktywności przypada na godziny poranne i wczesne godziny wieczorne. Badania wykazały, że aktywność na całym obszarze występowania może występować niemal o każdej porze dnia i nocy, przy czym niedźwiedzie zamieszkujące obszary o bardziej intensywnym kontakcie z ludźmi są bardziej skłonne do aktywności nocnej.